NEW

Wymiana 4 łańcuchów w Audi z silnikiem 3.2 V6 FSI

2021-04-29 / INA

Wymiana_lancuchow_Audi_FSI_1_1634.jpg
Wymiana_lancuchow_Audi_FSI_2_1634.jpg

Jak poradzić sobie z nietypowym przypadkiem

Takiego przypadku ciekawego napędu łańcuchowego szukaliśmy od dłuższego czasu i wreszcie jest:

Wymiana_lancuchow_Audi_FSI_1_817.jpg

Audi A6 z silnikiem 3.2 FSI napędzany czteroma łańcuchami umiejscowionymi od strony skrzyni biegów.

Fot. 1  Naprawiany samochód

PROBLEM
Typowe objawy wyciągnięcia łańcucha czyli hałasy przy uruchamianiu i gaszeniu silnika, zwłaszcza zimnego niejednokrotnie mylone są z problemami, których źródłem jest dwumasowe koło zamachowe.
Wymiana_lancuchow_Audi_FSI_2_1634.jpg

W tym przypadku diagnoza była jasna naprawiamy rozrząd. Aby tam się dostać trzeba zdemontować silnik wraz ze skrzynią biegów!

Fot. 2 Napęd rozrządu 4 łańcuchów od strony skrzyni

WERYFIKACJA

Po zdjęciu 1 pokrywy centralnej oraz dwóch osłon głowic zauważyliśmy pierwszą przyczynę problemu powstawania hałasu: Przestawione fazy po lewej stronie (bank1). Blokada pasowała dopiero po ustawieniu wałków. Przyczyną takiego stanu rzeczy było wyciągnięcie łańcucha oraz awaria napinacza: pracował tylko w ograniczonym zakresie.

Fot. 3 Po ustawieniu faz blokada weszła na miejsce.
Wymiana_lancuchow_Audi_FSI_4_817.jpg

Zdjęcie obok obrazuje istotę problemu: tłoczysko napinacza było przekoszone, a kontakt z płozą napinającą  był niesymetryczny.

Fot. 4 Uszkodzony napinacz

Wymiana_lancuchow_Audi_FSI_5_817.jpg

  Całość powodowało zaburzenie optymalnej pracy napinacza i w połączeniu z wyciągniętymi wszystkimi łańcuchami generowało niepożądane hałasy.

Fot. 5 Niesymetryczny odcisk

Wymiana_lancuchow_Audi_FSI_6_817.jpg

Na zdjęciu obok można zobaczyć jak zmienia się stan łańcucha w wyniku długotrwałej eksploatacji. Dalsza eksploatacja mogła doprowadzić do przeskoczenia łańcucha  i kolizji silnika co skutkowałoby ogromnymi kosztami. Oryginalnie zamontowany układ rozrządu pokonał dystans ponad 300 tys. km co przy sportowej dynamice tego silnika jest  bardzo przyzwoitym wynikiem.

Fot. 6 Porównanie nowego i wyeksploatowanego łańcuch

Wymiana_lancuchow_Audi_FSI_7_817.jpg

Naprawy dokonaliśmy z użyciem produktów marki INA. Zestaw zawiera wszystkie elementy niezbędne do wykonania profesjonalnej wymiany.

Fot. 7 Zestaw naprawczy rozrządu marki INA

Więcej praktycznych informacji dostępnych jest na naszym portalu, m.in. w katalogu TecRMI oraz na szkoleniach prowadzonych przez specjalistów Scheafflera.