Moduł regulacji temperatury (TMM)

12.12.2018 / INA

ds32576_1.jpg
ds32576_2.jpg

Optymalne sterowanie i kontrola stanu chłodzenia silnika

ds32576_3.jpg


Wysoka sprawność energetyczna oraz precyzja w działaniu – to charakterystyczne cechy modułu kluczowego dla optymalizacji spalaniOdpowiada on za osiągnięcie przez silnik i skrzynię biegów optymalnej temperatury pracy w możliwie jak najkrótszym czasie po uruchomieniu silnika, a także za utrzymanie tej temperatury przez cały czas pracy, bez względu na prędkość obrotową wału korbowego lub obciążenie układu przeniesienia napędua silnika – Thermomanagement-Modul (TMM) – czyli podzespołu sterującego i kontrolującego stanem chłodzenia silnika.

W samochodach z napędem hybrydowym TMM wpływa pośrednio również na zachowanie optymalnej temperatury przez komponenty tego napędu wraz z zespołem akumulatorów.

W fazie zimnego rozruchu silnika, moduł sterujący TMM całkowicie odcina dopływ cieczy chłodzącej do płaszcza wodnego, co do minimum skraca czas potrzebny do osiągnięcia optymalnej temperatury pracy.

W innym przypadku pozwala on na pracę niektórych wybranych komponentów w wyższych temperaturach, podobnie jak było to możliwe w układach sterowanych pracą samego termostatu.

W ten sposób działanie modułu TMM wpływa bardzo pozytywnie również na funkcjonowanie i czas eksploatacji podzespołów w układzie przeniesienia napędu.

Kolejna zaleta: temperatura pracy silnika może być np. obniżona podczas jego pełnego obciążenia, a dzięki temu zredukowane do minimum zjawisko powstawania głośnych stuków i smarowania przy pełnym obciążeniu.

Te możliwości i cechy pozwalają na dopasowanie parametrów i zakresu pracy modułu TMM do indywidualnych potrzeb i wymagań odbiorców pierwszo – montażowych, i stanowi podstawę do redukcji zużycia paliwa i emisji CO2.