Narzędzia specjalne LuK do naprawy podwójnych sprzęgieł suchych. Kup w sklepie bonusowym - szkolenie otrzymasz za darmo.

18-04-13 / LuK

Zestawy narzędzi LuK 2CT do naprawy podwójnych sprzęgieł suchych. Kup w sklepie bonusowym - szkolenie otrzymasz za darmo.

Nowoczesne technologie wymagają nowego podejścia

Popularność pojazdów wyposażonych seryjnie w dwusprzęgłową skrzynię biegów ze sprzęgłem suchym generacji pierwszej rośnie z roku na rok i aktualnie, szacuje się, że jeździ ich po polskich drogach ponad 360 tysięcy.

Przyczynia się do tego szczególnie fakt stosowania tego rozwiązania przez koncern Volkswagen w wielkoseryjnej produkcji, szczególnie chętnie kupowanych, modeli pojazdów ze skrzynią biegów z podwójnym suchym sprzęgłem z serii DCT.

Zastosowana w tych pojazdach technologia jest dość skomplikowana. Składa się na nią układ podwójnego sprzęgła składa się z trzech głównych elementów: dwumasowego koła zamachowego (DKZ), podwójnego sprzęgła i układu włączającego. Sterowaniem zajmuje się układ mechatroniki, w którym połączone są elektroniczny sterownik i elektrohydrauliczna jednostka sterująca. Ta ostatnia znajduje się na skrzyni biegów, która składa się z dwóch niezależnych od siebie przekładni częściowych.

Skomplikowane technologie – specjalistyczne narzędzia

Do przeprowadzenia poprawnego demontażu/montażu podwójnego sprzęgła nieodzowne są narzędzia specjalne. Bez ich użycia, przeprowadzenie demontażu, związanego z koniecznością zdjęcia z wałka wejściowego skrzyni biegów podwójnego sprzęgła, a następnie precyzyjnego montażu, wymagającego ponownego nałożenia, praktycznie nie jest możliwe. Zastosowania narzędzia specjalnego wymaga również odpowiednie ustawienie obu sprzęgieł przy użyciu tarcz, dołączonych do zestawu. Także prawidłowość ustawienia sprawdza się przy użyciu narzędzi specjalnych.

Dlatego też, nowoczesny warsztat, podejmujący się tego rodzaju serwisu, powinien dysponować odpowiednimi, specjalistycznymi narzędziami, dzięki którym może samodzielnie dokonać profesjonalnej naprawy, oszczędzając czas i unikając ewentualnego ryzyka powstającego przy zastosowaniu niewłaściwych narzędzi.

Podwójne sprzęgła suche w Grupie VW

W przytoczonym, powyżej przykładzie pojazdów grupy Volkswagena, konieczne jest użycie dwóch zestawów narzędzi 2CT, z których pierwszy jest tzw. zestawem bazowym, niezbędnym do wykonywania napraw pojazdów różnych producentów. Jest to zestaw o numerze referencyjnym 400 0418 10, przedstawiony na zdjęciu obok.

.

.

Drugim, koniecznym do napraw pojazdów grupy Volkswagena, jest dedykowany zestaw narzędzi 400 0419 10.

.

.

.

.

.

Prawidłowe stosowanie narzędzi – kwestia podstawowa

Oczywiście, posiadanie odpowiednich zestawów narzędzi jest podstawowym warunkiem dokonywania napraw, ale pamiętać należy również jak ważna jest umiejętność posługiwania się nimi. Nieprawidłowe posługiwanie się tak skomplikowanym wyposażeniem może doprowadzić do katastrofalnych skutków. Uszkodzenie samych narzędzi może okazać się mało istotnym epizodem wobec możliwości dokonania nieodwracalnych zniszczeń elementów przeniesienia napędu w naprawianym pojeździe.

Firma Schaeffler nie tylko oferuje możliwość zakupu zestawów narzędzi specjalnych LuK 2CT, zarówno za pośrednictwem dystrybutorów, jak i w formie premii, dostępnej w sklepie bonusowym.

W ramach zakupu zestawu narzędzi LuK do sprzęgieł 2CT, warsztat dodatkowo otrzymuje bezpłatne, profesjonalne szkolenie techniczne z zakresu wykonywania napraw z zastosowaniem narzędzi LuK 2CT. Szkolenie techniczne, jest przeprowadzane w uzgodnionym z nabywcą narzędzi miejscu i terminie, przez wykwalifikowanych szkoleniowców firmy Schaeffler.

Oferta obejmuje następujące zestawy narzędzi:

  • Zestaw bazowy 400 0418 10
  • Zestaw uzupełniający do grupy VW 400 0419 10

Uwaga: Termin szkolenia jest, w dużej mierze, uzależniony od liczby zgłoszeń i stopnia wypełnienia grafiku zespołu szkoleniowego.