Wskazówki do korzystania z katalogu TecRMI

17-11-16 / Ogólne

Wskazówki do korzystania z katalogu TecRMI

Wiedza w zasięgu ręki

Rozwiązania techniczne w nowoczesnych, pojazdach i ich naprawa wymagają coraz więcej specjalistycznej wiedzy. Przy czym, niezwykle ważne jest zróżnicowanie ze względu na model, wersję pojazdu, czy też rok, a nawet miesiąc produkcji. Ponadto, takie dane potrzebne są dla samochodów różnych marek, ponieważ dzisiaj mechanicy mają do czynienia z Renault, a jutro z BMW albo z Volkswagenem. Znalezienie właściwych informacji technicznych, w celu przeprowadzenia naprawy w sposób zgodny z zaleceniami producenta pojazdu, przy takiej liczbie producentów, modeli, wersji silnikowych jest nie tylko trudne, ale często wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Dotyczy to w szczególności niezależnych warsztatów, dla których zdobycie danych technicznych stanowi często dużą trudność. Zespół portalu warsztatowego REPXPERT podjął się zadania stworzenia praktycznej alternatywy, która znajdzie zastosowanie w codziennej pracy warsztatu. Ta platforma internetowa oferuje informacje techniczne dla pojazdów wszystkich marek oraz dla niemal wszystkich modeli.

Dostępny na portalu katalog TecRMI jest nieocenionym źródłem szczegółowych informacji technicznych dla warsztatów dokonujących napraw pojazdów samochodowych.

Informacje techniczne, dostępne w Katalogu TecRMI, są podzielone na cztery podstawowe kategorie:

• Dane regulacyjne (np. momenty dokręcania śrub)

• Czasy pracy niezbędne do wykonania określonych czynności serwisowych

• Dane serwisowe, odnoszące się do czynności związanych z przeglądami okresowymi

• Instrukcje napraw określające sposób wymiany określonych elementów (np. paska rozrządu)

Zarejestrowani użytkownicy portalu REPXPERT mogą bezpłatnie korzystać z dostępu do ogromnej części danych technicznych zawartych w katalogu TecRMI. Przede wszystkim, obejmuje to zakres informacji związanych z produktami LuK, INA i FAG.

W dalszej części, w oparciu o konkretny przykład, pokazujemy w jaki sposób, możliwie szybko, można dotrzeć do informacji, których potrzebujemy. Przyjmijmy, że interesują nas wskazówki demontażu / montażu paska rozrządu w samochodzie OPEL VECTRA C Caravan; 1.8; 103 kW; 2009

Jak korzystać z katalogu TecRMI

Aby dotrzeć do katalogu należy wejść do działu INSTRUKCJE MONTAŻOWE, znajdującego się w obszarze PRAKTYKA głównej strony portalu REPXPERT, widocznej po zalogowaniu.

.

.

.

.

Następnie wybrać opcję WSKAZÓWKI MONTAŻOWE DO OKREŚLONYCH POJAZDÓW.

.

.

.

.

.

A dalej dokonać wyboru pojazdu,

.

.

.

.

.

.

poczynając od marki,

.

.

.

.

.

.

przez model,

.

.

.

.

.

.

aż do określonej wersji silnika.

.

.

.

.

.

.

Po wybraniu właściwego modelu otworzy się „spis treści” z podziałem na kategorie informacji. Pozostajemy przy kategorii Instrukcje napraw i wybieramy Silnik

.

.

.

.

Tutaj mamy do wyboru dwie opcje, z których wybieramy Kontrolę silnika

.

.

.

.

.

Następnie otrzymujemy możliwość pobrania zestawu wskazówek dotyczących demontażu i montażu paska rozrządu,

.

.

.

.

więc klikamy przycisk Pobierz

.

.

.

.

.

.

A następnie określamy opcję wydruku wybranego materiału: do pliku pdf lub przy pomocy drukarki

.

.

.

.

.

Pobrany plik zawiera szczegółowe informacje nt. kolejności i sposobu poszczególnych działań, ale również niezbędne momenty dokręcania określonych elementów i czas pracy niezbędny do wykonania zadania

.

.

.

Uzyskany plik, będący przedmiotem przykładu, można pobrać na tej stronie, w prawej, górnej części.

W podobny sposób można uzyskać informacje w pozostałych trzech kategoriach.

Dane regulacyjne

Wykonanie naprawy zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, często do wykonania czynności montażowych niezbędna jest znajomość np. wartości momentu dokręcania śrub poszczególnych elementów i podzespołów. W kategorii Dane regulacyjne znajdziemy stosowne parametry dla wybranego pojazdu i podzespołu.

Czasy pracy

Aby oszacować wartość robocizny, przechodzimy do kategorii Czasy pracy. Po wybraniu odpowiedniej grupy produktów, otrzymujemy listę z wartościami czasu pracy niezbędnego dla określonych rodzajów napraw.

Dane serwisowe

Ważne informacje, obejmujące przede wszystkim harmonogramy i zakres przeglądów okresowych, zależnie od przebiegu pojazdu dostępne są w rozdziale Dane serwisowe.