Aplikacja DMF CheckPoint

16-09-11 / LuK

Aplikacja DMF CheckPoint

Pomocne dane, dzięki aplikacji DMF CheckPoint, zawsze pod ręką

Dwumasowe Koło Zamachowe

Większość, aktualnie produkowanych samochodów osobowych oraz pojazdów użytkowych, jest wyposażona w Dwumasowe Koło Zamachowe DKZ – a ich udział w ogólnej liczbie pojazdów stale rośnie. Schaeffler Automotive Aftermarket, dzięki obszernej ofercie produktów DKZ oraz zestawów naprawczych, jest głównym dostawcą na rynku pojazdów wyposażonych w DKZ w Europie.

W przypadku zauważenia nieprawidłowości w działaniu systemu przeniesienia napędu, wyposażonego w DKZ, należy, przede wszystkim sprawdzić czy koło zamachowe nie wykazuje oznak zużycia lub uszkodzenia. Aby dokonać takiej diagnozy, niezbędne jest dokonanie pomiaru dwóch podstawowych parametrów DKZ: wartości kąta swobodnego obrotu i luzu krawędziowego. Prawidłowe wartości tych parametrów są ściśle określone i mogą się bardzo różnić w zależności od konkretnej referencji DKZ.

Diagnoza DKZ

Ocena stanu i przydatności DKZ wymaga odniesienia zmierzonych parametrów do odpowiednich tabel zawierających dane dla wszystkich referencji, dostępnych na rynku DKZ. Również w przypadku przeprowadzania montażu nowego DKZ konieczne jest dostosowanie się do określonych wymagań producenta, aby zapewnić prawidłowe działanie koła zamachowego. Podstawową kwestią jest tu zastosowanie ściśle określonego momentu dokręcania śrub montażowych. Także w tym przypadku, parametr ten jest ściśle związany z konkretną referencją i dostępny w specjalnych tabelach, udostępnianych przez producenta.

Prawidłowe parametry

Należy podkreślić, że każdy typ DKZ opracowany przez Schaeffler Automotive Aftermarket posiada indywidualną specyfikację. Nawet dwa DKZ tego samego typu, ale przewidziane do zastosowania w różnych modelach pojazdów, mogą charakteryzować się innymi parametrami.

Tabelę z aktualnym zestawieniem parametrów dla wszystkich referencji można ze strony www.schaeffler-aftermarket.pl lub www.RepXpert.pl. Aktualizacja danych odbywa się w cyklu miesięcznym.

Łatwy dostęp do aktualnych danych

Dzięki aplikacji „DMF CheckPoint”, która jest dostępna w kilku wersjach odpowiednich dla najbardziej popularnych systemów operacyjnych, stosowanych w smartfonach, można mieć te dane zawsze pod ręką, bez konieczności siadania przy komputerze. W każdej chwili, w łatwy sposób można sprawdzić prawidłowe momenty dokręcenia oraz wartości kąta swobodnego obrotu i luzu krawędziowego dla wszystkich DKZ marki LuK.