NEW

Naprawa samochodów dostawczych- rozwiązania Schaeffler cz. 2

2021-04-15 / LuK

Naprawa_LCV_2_1634.jpg
Zestaw_WheelSet_4_1634.jpg
Zestaw_WheelSet_1_1634.jpg
Zestaw_WheelSet_5_1634.jpg

Zestaw Wheel-Set FAG do samochodów dostawczych - Nie trać czasu na ustawianie zbieżności.

Łożyska narażone są ciągle na działanie znaczących sił osiowych i promieniowych przenosząc siły napędowe na koła i zapewniają ich płynną pracę. Jak wiele innych elementów w pojeździe, tak łożyska kół przeszły wiele etapów rozwoju, dziś nie są już po prostu łożyskami kulkowymi lub stożkowymi.

Zestaw_WheelSet_1_817.jpg

Od wielu lat występują jako kompaktowe zespoły łożysk kół ze zintegrowaną piastą koła lub kołnierzem mocującym. Dostarczają one również informacji o prędkości dla systemów wspomagania kierowcy, takich jak ABS, ESP. Łożyska kół należą do grupy elementów istotnych dla bezpieczeństwa pojazdu. Usterki, gorsze materiały lub zła jakość wykonania mogą mieć  nieprzyjemne skutki - w skrajnych przypadkach oznaczają nawet utratę koła.

Dlatego też nigdy nie należy stosować elementów o niższej jakości lub niesprawdzonym pochodzeniu. Niestety, rzadko można zapobiec przedwczesnym awariom lub zmęczeniu materiału na skutek różnych czynników zewnętrznych. Złe warunki drogowe, krawężniki, duże obciążenie pojazdu lub wady współpracujących ze sobą elementów mają negatywny wpływ na żywotność łożysk kół.
Zestaw_WheelSet_2_817.jpg

Zestaw łożysk koła FAG WheelSet firmy Schaeffler zawiera wszystkie akcesoria potrzebne do naprawy i zapewnia sprawną wymianę uszkodzonego łożyska. Zestawy FAG WheelSet są dostępne do najbardziej popularnych modeli, w tym do Mercedes-Benz Sprinter, Volkswagen Crafter, Ford Transit czy Renault Master.

Niektórzy producenci samochodów (MB, VW) oferują w zestawie naprawczym całą zwrotnicę ze zintegrowanym łożyskiem koła. To znaczy, że zwrotnica koła jest wymieniana wraz z łożyskiem, co powoduje zwiększone koszty, oraz konieczność ponownego ustawienia zbieżności.

Zestaw naprawczy FAG przygotowany przez Schaeffler oferuje rozwiązanie alternatywne. Zwrotnica pozostaje zamontowana w samochodzie, a przy użyciu narzędzia specjalnego, wymienione zostaje jedynie łożysko koła, co eliminuje potrzebę ustawiania zbieżności. Zestaw naprawczy redukuje czas potrzebny na demontaż i wymianę całego modułu łożyska koła do 50%. Kompaktowy moduł łożyska koła posiada również ustawiony luz łożyskowy wraz z dożywotnim smarowaniem i uszczelnieniem.

Ze względu na swoją konstrukcję oraz sposób, w jaki łożysko zamontowane jest w samochodzie, naprawy nie można przeprowadzić za pomocą standardowych narzędzi.
FAG_Zestaw narzedzi_400_6199_817.jpg

Schaeffler Automotive Aftermarket oferuje specjalne narzędzie (400 6199 10)  dzięki któremu jest możliwy demontaż / montaż łożysk osi przedniej w samochodach Mercedes-Benz Sprinter, Viano, Vito i VW Crafter, z napędem na tylną oś. Jego użycie zapewnia, równomiernie rozłożenie siły na bieżni zewnętrznej łożyska a pierścień osadczy zablokuje się w odpowiednim zagłębieniu w zwrotnicy.

Dla profesjonalnego montażu nowego zestawu naprawczego FAG przeznaczona jest instrukcja, dostępna na portalu REPXPERT, jak również w aplikacji mobilnej.

W kolejnych odsłonach Newslettera będziemy przybliżać konkretne rozwiązania naprawcze dla samochodów dostawczych. Przedstawimy produkty które mamy w ofercie dla tego segmentu pojazdów oraz korzyści płynące z ich zastosowania.