NEW

Informacje techniczne LuK [#05] Nierówne listki sprężyny talerzowej - czy to jest prawidłowe?

2021-03-01 / LuK

Nierowne_listki_sprezyny_talerzowej_817.jpg
Nierowne_listki_sprezyny_talerzowej_2_817.jpg

Uwaga na rodzaj sprzęgła

Docisk sprzęgła z tarczą sprzęgła i kołem zamachowych (lub dwumasowym) tworzy układ cierny. Przenosi on moment obrotowy przez tarczę sprzęgła do wałka sprzęgłowego. Najważniejszym elementem konstrukcji docisku jest sprężyna talerzowa. Jest ona bardziej płaska i lżejsza niż wcześniej stosowane sprężyny zwojowe.
Czy wszystkie dociski wyglądają tak samo? Otóż nie, budowa docisku różni się w zależności od tego z jakim typem sprzęgła mamy do czynienia. Firma Schaeffler pod marką LuK oferuje wszystkie rodzaje  sprzęgieł od konwencjonalnych pchanych lub ciągnionych poprzez samonastawne i dwutarczowe. Budowa sprzęgła, a tym samym docisku różni się również w zależności od pojazdu w jakim jest ono zamontowane. Montując nowe sprzęgło warto zwrócić uwagę na jego budowę, często modyfikacje wprowadzone przez producenta samochodu lub zmiany konstrukcyjne nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Co jednak wtedy gdy wyjmując nowe sprzęgło z opakowania mamy wątpliwości co do jego budowy?
W takich przypadkach należy sięgnąć do portalu REPXPERT. Znajdziemy tu wiele przydatnych informacji  dotyczących produktów LuK, INA, FAG. Możemy sprawdzić opublikowane informacje serwisowe dotyczące sprzęgła, które właśnie chcemy zamontować, broszury techniczne czy instrukcje montażu. Dobrym przykładem jak działa portal REPXPERT jest sytuacja opisywana w filmie do którego link znajdziecie poniżej. Ewidentnie mamy tu do czynienia z dociskiem sprzęgła, a w zasadzie z budową sprężyny talerzowej, której wygląd może budzić wątpliwości.

Link do pobrania informacji serwisowej, dotyczącej rozbieżności w położeniu końcówek sprężyny talerzowej jest dostępny w prawej, górnej części strony.

Jak nie dać się zaskoczyć zmianami konstrukcyjnymi, gdzie znaleźć informacje serwisowe, jak wyszukać na portalu REPXPERT potrzebne informacje dowiecie się od naszego trenera, klikając na poniższy link.  

Nierówne listki sprężyny talerzowej