Procedura montażu rolki napinającej 531 0505 10 ze zmodyfikowanym mimośrodem regulacyjnym dla silnika 2.3 JTD

05-07-2019 / INA

Fiat_Iveco_maska_1634.jpg
Fiat_Iveco_lancuch_776.jpg
INA0129_picture_1634.jpg
Montaz_paska_776.jpg
Jednostka napędowa stosowana w takich pojazdach jak Fiat Ducato czy Iveco Daily  o pojemności 2,3 L to bardzo popularna jednostka występująca w Europie. W przypadku wymiany układu rozrządu należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie narzędzi specjalnych do zablokowania wałków rozrządu, wału korbowego oraz koła pompy paliwowej mimo że na pasku znajdują się znaczniki ustawienia paska do znaków na zębatym kole wałka rozrządu i wału korbowego. Montaż paska bez użycia blokady wałków rozrządu może doprowadzić do przestawienia drugiego z wałków rozrządu który jest połączony łańcuchem z wałkiem do którego zamontowane jest koło.
Fiat_Iveco_lancuch_776.jpg

Jednym z pierwszych symptomów niewłaściwego ustawienia rozrządu w przypadku montażu bez narzędzi specjalnych może być nierówna praca silnika na biegu jałowym, słyszalne odgłosy z okolicy paska rozrządu, wskazujące na nadmierne drgania paska oraz pojawienie się błędu w sterowniku silnika związanego z niewłaściwym sygnałem czujnika wałka rozrządu.

Należy również zwrócić uwagę że część nieprawidłowości jakie występują w przypadku braku blokad rozrządu tj. nadmierne drgania paska rozrządu mogą wystąpić w gdy zostanie niewłaściwie wykonana procedura napięcia rolki napinacza. Głównym powodem są zmiany technologiczne dotyczące rolki napinacza i procedury napięcia. W przypadku zestawów INA napinacz ze zmodyfikowanym mimośrodem regulacyjnym o numerze referencyjnym 531 0505 10 może występować w zestawach INA KIT pod numerem referencyjnym 530 0232 09/10/30 na rynku Aftermarket w Polsce.
INA0129_picture_1634.jpg

531 0505 10 - stara wersja (po lewej) i nowa wersja (po prawej)
Podczas wymiany układu rozrządu w silniku 2.3 JTD po zamontowaniu blokad należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj rolki napinającej zamontowanej w silniku i znajdującej się w zestawie rozrządu. Szczegóły można zobaczyć w Service Info dostępnym w górnej, prawej części strony.

Główną różnicą jest wygląd mimośrodu regulacyjnego. Rolka napinająca znajdująca się po lewej stronie została zastąpiona nową rolką, po prawej stronie, która występuje w zestawach INA Kit. W przypadku instrukcji wymiany rozrządu, dostępnej jako Instrukcja Naprawy w prawej, górnej części strony oraz w innych  dokumentacjach przygotowanych do wymiany starego typu rolki napinacza, przedstawiona jest procedura napięcia mimośrodu regulacyjnego z płytą mimośrodową o trzech nacięciach. Według instrukcji właściwe napięcie paska to ustawienie napinacza tak by znacznik znajdował się na nacięciu środkowym, tak jak widać na załączonym rysunku.
Montaz_paska_776.jpg

  1. Śruba rolki napinającej
  2. Rolka napinająca
  3. Mimośród regulacyjny rolki napinającej
  4. Znacznik napięcia na mimośrodzie roboczym

Dlatego w przypadku występowania nowego typu rolki napinającej występującej w zestawach o numerach 530 0232 09/ 530 0232 10/ 530 0232 30 należy dokładnie  zapoznać się z instrukcją montażu dołączoną do zestawu, która wyjaśnia poprawną procedurę napięcia rolki napinacza nowego typu. Można ją również pobrać w prawej górnej części strony.
Procedura zawiera informacje dostosowane do nowego typu rolki napinającej i pokazuje właściwy montaż. Podczas montażu nowej rolki napinającej należy we wstępnej fazie przepiąć mimośród regulacyjny  poza zakres właściwego ustawienia i dokręcić śrubę  (punkt 6) i dokonać 8 – krotnego obrotu wału korbowego (punkt 7). Jednym z powodów 8 krotnego obrotu wału korbowego jest to że koło wałka rozrządu i koło wału korbowego posiada klin co uniemożliwia swobodne obracanie się tych kół dlatego podczas procedury napięcia paska rozrządu fizycznie napina się około 30 % tego paska, dlatego kilkukrotne obrócenie wału korbowego pozwala na dokonanie właściwego napięcie pozostałej części paska rozrządu.
Montaz_rolki_776.jpg

Kolejną czynnością (punkt 8) jest właściwe ustawienie rolki napinającej w której mimośród regulacyjny posiada jedno nacięcie, a na mimośrodzie roboczym znajduję się okrągły otwór, który po montażu ma się znajdować w wycięciu mimośrodu regulacyjnego (punkt 11).

Uwaga: Zawsze należy przestrzegać zaleceń producenta pojazdu.