Stan skrzyni biegów ma ogromny wpływ na poprawne działanie sprzęgła i żywotność DKZ

18-11-22 / LuK

ProfiAuto_2018_1634_3.jpg
ProfiAuto_2018_1634_3.jpg
MobileTC_1_776.jpg
FAG_Chassis_jakosc_776_2.jpg

Na przykładzie samochodu Skoda Octavia I 1.9TDI 130 KM, ASZ

Opisywany w treści artykułu przypadek daje oznaki nietypowego uszkodzenia sprzęgła lub elementów wysprzęglania zaraz po montażu skrzyni biegów. Analizując dokładnie temat znajdujemy kompletnie zaskakującą przyczynę usterki. Dotyczy to bardzo popularnej w Polsce referencji o nr 600 0013 00.

Objawy

• Brak problemów z tłumieniem drgań, DKZ pracuje cicho

• Po wciśnięciu pedału sprzęgła przy dojeżdżaniu np. do świateł, samochód zaczyna sam jechać

• Efekt ewidentnego braku wysprzęglania

• Układ hydrauliczny sprawny, brak wycieków, siłownik bez zastrzeżeń

• Nowa pompka sprzęgła

• Sprzęgło zaczyna przenosić moment obrotowy za wcześnie (w innym punkcie niż dotychczas)

• Po zgaszeniu i uruchomieniu silnika sytuacja wraca do normy

Weryfikacja

NA podstawie takich objawów, pierwsze podejrzenie warsztatu pada na DKZ.

Dlaczego? Ponieważ ta referencja ma bardzo duży, w porównaniu do innych, luz osiowy, tzn. że masę wtórną można odsunąć po osi od masy pierwotnej o kilkanaście milimetrów. Luz ten nie ma negatywnych konsekwencji i nie ma potrzeby go weryfikować, o ile nie mamy do czynienia z uszkodzeniem, wyeksploatowaniem kiedy masa wtórna uderza o masę pierwotną.

.

Wewnątrz opakowania produktu znajdziemy informację (rys.), że DKZ o numerze referencyjnym 415 0654 10, który jest składnikiem wspominanego zestawu sprzęgła, posiada znaczny luz kołyskowy i jest to konieczny parametr konstrukcji.

.

.

Rozwiązanie problemu

Po ponownym zdjęciu skrzyni biegów i dokładnej jej weryfikacji, stwierdzono, że wałek sprzęgłowy ma ogromny luz wzdłużny (fot. poniżej).

Skąd problem ze sprzęgłem? Otóż wałek sprzęgłowy, kiedy wciskamy pedał sprzęgła w trakcie dojeżdżania do świateł, przesuwał się powodując wzajemny kontakt tarczy sprzęgłowej z jedną z płyt dociskowych, co wywoływało transfer momentu obrotowego. Dlatego przy każdej wymianie sprzęgła, koła zamachowego czy nawet siłownika hydraulicznego stanowczo rekomendujemy kontrolę zużycia wałka sprzęgłowego przekładni. Jakikolwiek, powiększony luz będzie powodował drastyczne skrócenie czasu pracy DKZ oraz problemy ze sprzęgłem!

W skrzyni biegów np. FMH można zweryfikować luz bez demontażu. Wystarczy zdjąć plastikową zaślepkę tylnej części przekładni aby dostać się do ułożyskowania wałka, które jest przyczyną opisywanego problemu. Używając śrubokręta jesteśmy w stanie stwierdzić czy luz jest duży. W opisywanym przypadku wynosił ok 10 mm. Jedynym słusznym rozwiązaniem problemu jest wymiana wypracowanej obudowy oraz kompletu uszkodzonych łożysk.